Jaké jsou výhody, pokud ponechám doutník uzrát a jak to ovlivní chuť?

Když odborníci hovoří o umění smíchání různých tabáků a spojení jejich chutí, odkazují na proces, který pokračuje i poté, co doutník opustil továrnu. Dokonce, i když výrobci doutníků použijí vyzrálé tabáky pro své doutníky, chuť se v průběhu času nadále rozvíjí.

Podobně jako je tomu u dobrých vín, dlouhodobé skladování většiny prémiových doutníků vede k pozitivní změně chuti. Cesta doutníků z výroby až do prodejny většinou trvá pouze několik měsíců. Mladé doutníky stále mohou mít silnou, nepříjemnou chuť podobnou čpavku, která se obvykle ztratí během prvního roku od zabalení. Během delší doby skladování ztrácejí doutníky obsah třísloviny a spolu s ním i svou hořkou chuť; vůně se stává výraznější, chuť hladší, harmoničtější a doutníky ztrácejí veškerou nežádoucí ostrost. Chuť je také vylepšena aromatem a chutí španělského cedru, jehož vliv je v průběhu času patrnější.

Pokud by použité tabáky nebyly před zabalením dokonale zralé, přidá se další aspekt, který proces zrání po nákupu činí celkem rozumný. Chuť nedávno balených doutníků se může stále zdát poněkud drsná nebo hrubá.
Jedná se o chuťové dojmy, které obecně během dozrávání mizí. Při velmi dlouhém skladování, trvající po desetiletí, se síla doutníků snižuje. V této souvislosti se často doporučují dlouhodobé procesy zrání u velmi silných doutníků. Na rozdíl od vína, skladování o několik let déle nepředstavuje riziko negativního ovlivnění chuti doutníků.

Stejně tak, jako mají zkušení vinaři své vinné sklepy, tak letití milovníci doutníků mají své skříně na doutníky. Kuřák doutníků má však tu nevýhodu, že doutníky, které již po nějaký významný čas zrály, lze koupit jen zřídkakdy, což prostor pro dlouhodobé skladování činí ještě důležitější.

Jak zjistím, že doutník byl správně...


Jak staré jsou průměrně doutníky,...