Mám z doutníku odstranit celofánový obal?

Tato otázka vyvolává mnoho diskusí na fórech kuřáků doutníků. Ale proč jsou vlastně doutníky zabaleny do celofánu? Tento trend začal před mnoha lety v USA a, mimo Kubu, téměř všichni výrobci nyní používají celofán. Američané, známí svým pragmatismem, si rádi vyzvednou doutník od svého oblíbeného prodejce, vloží jej do náprsní kapsy, vykouří jej na golfovém hřišti to samé odpoledne nebo na terase později večer. Křehký krycí list doutníku se moc dobře nepopasuje s tímto ledabylým způsobem přepravy, a poškození je téměř nevyhnutelné. Ale obalte doutník do celofánu a problém zmizí.

Dokonce i obchodníci s doutníky nemají v tomto ohledu jasno. Pozitivní aspekt celofánu tkví v ochraně a lepší hygieně; mnoho zákazníků si doutníky před koupí rádo osahá, zabalení doutníku do celofánu zabraňuje možnému poškození krycího listu a pomáhá doutníky udržovat bez bakterií. Na druhé straně, celofánový obal jde proti obecné estetice mnoha milovníků, protože, jednoduše řečeno, celofánem obalený doutník opravdu nevypadá tak dobře.

Dalším aspektem je, jak celofánový obal ovlivňuje zrání doutníku. Ačkoliv celofán umožňuje vlhkosti procházet, ať už z nebo do doutníku, proces zrání bude poněkud pomalejší. Při skladování doutníků v humidoru, celofán může být ponechán z estetických důvodů, zejména pokud jsou doutníky určeny ke spotřebě v blízké budoucnosti.

Situace je jiná, když si milovník zakoupí celý box doutníků a chce je skladovat po delší dobu. V tomto případě by se měl celofán odstranit.

Je třeba doutníky v humidoru rotovat?


Jak dlouho trvá, než dojde k vysušení...